Úbytok snehu škodí nie len prírode, ale aj milovníkom zimných športov. I tak však prinášame tento článok, ktorý sa takémuto športu na snehu venuje. Jeho meno je skijoring. Omrzelo vás už lyžovanie? Toto by mohlo byť tým správnym osviežením! Vo všeobecnosti je skijoring športová disciplína, pri ktorej je lyžiar ťahaný motorkou, záprahom psov, sobom či koňom. Posledná varianta je v našich končinách najbežnejšia, hoci stále ide o nie úplne bežnú aktivitu. Na Slovensku sa s ňou stretávame väčšinou iba ako s atrakciou, ktorá má prilákať turistov a zákazníkov. Vo svete existuje od roku tisíc devätstopäťdesiat a v pôvodnej forme pokračuje aj dnes v dvadsiatom prvom storočí.
Čo budeme potrebovať? V prvom rade koňa a poriadny postroj. Odlišuje sa od ostatných tým, že rozkladá tlak, ktorý sa tvorí počas ťahu rovnomerne a tak v konečnom dôsledku chráni konský chrbát. Nie je pritom podstatné o aké plemeno pôjde. Aj kôň vzhľadovo ľahký a atletický dokáže čo-to utiahnuť . Vždy berte ohľad na jeho aktuálne schopnosti vo vzťahu k vašej lyžiarskej zdatnosti, výške, váhe a podobne… Nezapájame mladé zvieratá, ktoré sú ešte vo vývoji (u teplokrvných koní do troch rokov veku, u chladnokrvných ťažných koní do piatich rokov) a poníky iba obmedzene.
Druhým atribútom sú dlhé oprate a zdatný jazdec. Samozrejmosťou by mala byť príprava zvieraťa na to, že za sebou bude ťahať bremeno, ktoré môže eventuálne spadnúť, odpojiť sa či sa zamotať do popruhov. Existujú dve možnosti: buď budete koňa riadiť vy, lyžiar alebo jazdec z konského chrbta. Na začiatok určite odporúčame pomocníka, ktorý vám pomôže. Zviera by mohlo miasť ak by zrazu ocitlo mimo kontroly v prípade vášho pádu.
Dôrazne apelujeme na použitie ochranných prostriedkov – prilby a chrániča chrbtových stavcov (takzvanej korytnačky)! Vyššie napísané platí rovnako pre jazdca ako pre lyžiara. K odporúčanej výbave patria tiež lyžiarske okuliare kvôli mechanickej ochrane očí, keďže sneh od kopýt odfrkuje.