Jedinou cestou ako sa dostať k novému bývaniu alebo možnosti rekonštrukcie či prestavby nehnuteľnosti sú spotrebné úvery alebo hypotéky, no získať ich je od začiatku tohto roka opäť ťažšie.
K dispozícii bude menšia suma
Za túto situáciu môže Národná banka Slovenska, pretože znížila limit pre podiel splátok z 80 na 60%, čím sa snaží zabrániť zadlžovaniu predovšetkým tých ľudí, u ktorých je predpoklad, že v čase prípadnej krízy nebudú schopní splácať svoje záväzky. Opatrenie prinúti žiadateľa mať k dispozícii väčšiu rezervu peňazí, a to na druhej strane spôsobí, že banka im schváli úver v nižšej výške ako požadovali. Pocítia to hlavne tie domácnosti, ktorých výdavky sú už takpovediac hraničné.
Najviac postihnuté budú viacdetné rodiny
Sprísnené pravidlá však budú mať vplyv na niektoré skupiny ľudí, ktorí svoje úverové schopnosti budú musieť prehodnotiť a zároveň znížiť z nárokov na bývanie. Bude pre nich nevyhnutné uskromniť sa. Dotýkať sa to môže najmä rodín s deťmi s nižším príjmom, pretože finančná rezerva sa rozpočítava aj na deti. Ostatných klientov sa dotkne len minimálne. Regulovanie úverov je v dnešnej situácii potrebné, no je otázne, či zvolená forma je tá správna. Môže to totiž spôsobiť umelé zvyšovanie príjmov klientov, ktorí budú žiadateľmi v tomto roku a okrem toho sa posilní rast cien prenájmov a nehnuteľností. A tie sa neznížia ani po spomalení tempa úverovania.
Málo financií dofinancujeme
Je pravda, že slovenské domácnosti sa spomedzi krajín EÚ zadlžujú najrýchlejšie, a to aj napriek opatreniam NBS. Tie však podľa analytikov budú obmedzovať len určitú skupinu ľudí, ale nezastavia ho úplne. Klienti úver síce získajú, ale budú mať problém s dofinancovaním chýbajúcej sumy, no ani táto skutočnosť na rýchlosť rastu v tomto roku nebude mať zásadný vplyv. Očakáva sa, že ak už drahší spotrebný úver nebude možný, tak sa klienti rozhodnú pre kombináciu medziúveru stavebnej sporiteľne a hypotéky, a to by mohol byť spôsob ako sa dokážu zmestiť do vyžadovaného limitu splátok oproti príjmu.