Možno viete, že na trhu sa dá kúpiť aj nejaká firma na predaj a nie je ich v ponuke málo. K najlepším voľbám sa radí kúpa spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorá je tiež platiteľom DPH. V prípade založenej eseročky sa jej predaj uskutoční predajom obchodného podielu, resp. prepísaním obchodného prevodu na nového spoločníka (na toho, kto ju v tomto prípade kupuje).
Prečo sa niekto rozhodne firmu radšej kúpiť, než založiť?
Najprv si vyriešme túto otázku, a to pomerne rýchlo. V stručnosti je zakladanie spoločnosti časovo a administratívne náročnejšie, než jej kúpa. Povedzme, že začínajúci podnikateľ sa chce vyhnúť zložitým byrokratickým postupom, ešte častejšími kupcami sú aj skúsení podnikatelia, ktorí chcú získať firmu v čo najkratšom čase. Ak by eseročku zakladali, trvalo by to podstatne dlhšie, navyše by sa museli venovať skôr úradom, než zamýšľanej podnikateľskej činnosti a v niektorých prípadoch sa zakladanie kvôli časovej tiesni neoplatí. Kúpa je tou najrýchlejšou možnosťou, ako začať s podnikaním.
Rýchlosť môže byť jediným dôvodom, prečo záujemca kúpi hotovú firmu, ktorá nie je platcom dph. S tým ale potom prichádzajú možné riziká a problémy súvisiace s daňovými úradmi v prípade, ak nový majiteľ nevie skutočnosť s dph vyriešiť sám. Vo väčšine prípadov je to však predaj firmy platca dph 41business.com, ktorá je populárnejšou možnosťou, nakoľko ide o ponuku firiem na predaj, ktoré sú zaregistrované na daňovom úrade ako platcovia dane z pridanej hodnoty. Nehrozia im zábezpeky.
A to je veľká výhoda, hlavne pre podnikateľov, ktorí sa chcú vysokej zábezpeke vyhnúť. Pretože výška možnej zábezpeky môže byť v závislosti od konkrétnych prípadov vysoká v miere, že sa podnikateľovi spoločnosť bez dph kupovať neoplatí.
- Toto je ale faktor, ktorý pri kúpe firmy, ktorá je registrovaná ako platiteľ dane z pridanej hodnoty, riešiť nemusíme.